مدت طولانی است که افراد با جاروهایی در دست در سطح شهر به صورت روزانه به راه می‌افتند تا گرد و خاک را از سطح خیابان‌های شهر پاک کنند. حال با وجود کامیون رفتگر این کار می‌تواند مکانیزه شود تا به صورت اتوماتیک، ساده‌تر و در زمان کمتری انجام شود. در این مطلب قصد داریم تا با کامیون رفتگر و نحوه کار آن آشنا شویم.

کامیون رفتگر چیست

کامیون رفتگر

کامیون رفتگر کامیونی است که به کمک فرچه‌های بزرگ به جمع‌آوری گرد و خاک از سطح معابر و خیابان‌ها می‌پردازند و این گرد و غبار را در محفظه خود جمع‌آوری می‌کنند تا آن را در محل تخلیه خالی کنند.

کامیون‌های رفتگر عادی دارای جت آب در زیر خود هستند که با خیس کردن گرد و خاک بلند شده از سطح خیابان میزان گرد و غبار معلق در هوا را به حداقل خود برسانند.

ویاجت 6

برخی از کامیون‌های رفتگر مانند ویاجت 6 از سیستم‌های هیدرولیک و جت هوا استفاده می‌کنند که با بلند کردن گرد و خاک از سطح خیابان و جا‌به‌جا کردن آن‌ها به مرکز سطح زیر کامیون و به وجود آوردن یک حرکت چرخش از هوا در آن منطقه که باعث کاهش فشار هوا در آن نقطه می‌شود گرد و خاک را به هاپر کامیون منتقل می‌کنند و هوای وکیوم شده توسط فیلتر پاکسازی می‌شود.

ویاجت 4

برخی از کامیون‌های رفتگر از برس‌های چرخنده استفاده می‌کنند و با ایتفاده از یک دستگاه مکش گرد و غبار را به داخل هاپر هدایت می‌کنند. این مدل‌ها مانند ویاجت 4 ابعاد کوچکتری نسبت به دیگر نوع این دستگاه‌ها دارند که برای استفاده در مناطق شهری کوچک و مناطق صنعتی مناسب‌ترند.

اما باید به این نکته نیز توجه کنید که این دستگاه‌ها دستگاه‌های پر سروصدایی هستند. کامیون‌های رفتگر از موتورهای قدرتمند دیزلی استفاده می‌کنند و با وجود جت‌های آبی یا هوایی و برس‌های چرخشی که با سرعت 4000 دور در دقیقه کار می‌کنند. صدای بسیار زیادی برای کامیونی با این ابعاد دارند.

اما برخی از کامیون‌های رفتگر مانند ویاجت 4 و 6 با استفاده از موتورهای کوچکتر با بازدهی بالاتر تلاش می‌کنند تا میزان این صدا را به حداقل برسانند.

برای آشنایی بیشتر با دستگاه‌های کامیون رفتگر پیشنهاد می‌کنیم تا صفحه محصولات Faun و صفحات محصول کامیون رفتگر ویاجت 4 و کامیون رفتگر ویاجت 6 را مطالعه نمایید.

پاسخ بدهید