کامیون‌های کمپرسی می‌توانند دارای حجم‌ها و بسته به نوع طراحی آن، ویژگی‌های مختلفی باشند و تهیه کامیون که برای کار شما مناسب نباشد، حتی اگر به تهیه یک کمپرسی با قدرت و حجم بار بیشتر باشد، نه تنها برای تهیه آن هزینه بیشتری را متحمل خواهید شد؛ بلکه کاربردی که از آن انتظار دارید را نخواهد داشت. در این مطلب قصد داریم تا شما را برای تهیه کامیون کمپرس که مناسب کار شما باشد راهنمایی کنیم.

کمپرسی چیست؟

کمپرسی به وسیله‌ای گفته می‌شود که برای جابه‌حایی حجم‌های زیادی از مواد مختلف مانند نخاله و یا قراضه و به طور خلاصه اشیائی که جابه‌جایی آن‌ها نیاز به مراقبت زیادی ندارند استفاده می‌شود. کامیون‌های کمپرس مانند کامیون‌های عادی دارای محفظه‌ی باری هستند که از جنس فولاد یا آلومینیوم ساخته شده است؛ اما با این تفاوت که کمپرسی‌ها در زیر محفظه بار خود دارای جک هستند و وظیفه این جک خالی کردن محتویات درون محفظه به کمک بلند کردن آن است.

این جک‌ها می‌توانند از نوع بادی، برقی و یا هیدرولیک باشند و جنس بدنه محفظه می‌تواند با توجه به نوع بار حمل شده توسط کامیون متفاوت باشد. به عنوان مثال اگر بار شما از قطعات کوچک مانند سنگ‌ریزه یا شن باشد؛ استفاده از کمپرس با محفظه آلومینیومی مقاومت کافی را خواهد داشت و به دلیل وزن کمتر محفظه در طولانی مدت به دلیل مصرف کمتر بنزین از هزینه‌های شما خواهد کاست.

در ادامه شما را با 4 نکته برای انتخاب کمپرسی مناسب آشنا می‌کنیم.

کمپرسی مناسب کدام است

هدف این است که کامیون تهیه شده توسط شما بیشترین کاربری را با کمترین هزینه اولیه به شما ارائه می‌دهد. ویژگی‌هایی که باید در انتخاب یک کامیون کمپرسی به آن توجه کنید شامل موارد زیر می‌شود:

  1. حجم مخزن
  2. قدرت تخلیه
  3. میزان مانور کامیون کمپرسی
  4. روش تخلیه

در ادامه به توضیح هر یک از این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت.

حجم مخزن

طبیعتاً مهم‌ترین ویژگی که باید به آن در هنگام تهیه کامیون کمپرسی به آن توجه کنید، حجم مخزن آن است.

حجم مخزن تنها مربوط به ماکسیموم حجمی از بار که قابلیت جابه‌جایی آن را دارید محدود نمی‌شود. با توجه به این که کمپرسی‌ها با حجم‌های مختلف بر روی وسیله‌های مختلفی نصب می‌شوند؛ با توجه به نوع وسیله می‌توانند در طولانی مدت باعث کاهش یا افزایش هزینه‌های شما شوند.

به عنوان مثال با تهیه 2 کمپرسی 3 تا 5.1 متر مکعبی به جای یک کمپرسی 10 متر مکعبی در استفاده طولانی مدت شاهد کاهش هزینه‌های نگهداری کامیون و هزینه سوخت آن‌ها خواهید بود.

کمپرسی‌های تولید شده توسط شرکت ایران کمپرس دارای حجم‌های مخزن کمپرس 3 متر مکعبی، مخزن کمپرس 5.3 متر مکعبی، مخزن کمپرس 10 متر مکعبی، مخزن کمپرس 16 متر مکعبی و مخزن کمپرس 22 متر مکعبی است.

برای تهیه کمپرسی مناسب باید توجه داشته باشید که کامیون شما حجم مناسبی را با توجه به بار حمل شده و میزان آن داشته باشد تا به جابه‌جایی بار در کمترین دفعات و با کمترین هزینه بپردازد.

قدرت تخلیه

قدرت تخلیه کامیون کمپرسی به اندازه حجم مخزن آن اهمیت دارد؛ زیرا اگر کامیون کمپرس شما دارای حجم کافی باشد، اما قابلیت تخلیه باری با وزن بالا یا وزن حجمی از بار که درون کمپرسی شما جای می‌گیرد را نداشته باشد، شما قادر به استفاده از تمام حجم بار کمپرس خود نخواهید بود.

به همین دلیل باید تا در رابطه با نوع جک استفاده شده و قدرت تخلیه آن تحقیق کنید و کمپرسی با قدرت تخلیه مناسب را تهیه نمایید.

روش تخلیه

تخلیه اکثر کامیون‌های از عقب مخزن صورت می‌گیرد، اما کمپرسی‌هایی با جک مخصوص مانند کمپرسی سه طرف تخلیه وجود دارند که با استفاده از جک تلسکوپی مرکزی قابلیت تغییر زاویه مخزن به 3 جهت را دارند و می‌توانند با توجه به نوع و ابعاد بار باعث افزایش سرعت و یا راحتی عملیت تخلیه شوند.

میزان مانور کامیون

این مورد به وسیله‌ای مه مخرن کمپرسی بر روی آن نصب می‌شود مرتبط است و به مخزن مرتبط نمی‌شود.

استفاده از کامیون کمپرسی کوچکتر باعث کاهش فاصله محورهای کامیون شما می‌شود و این اتافق باعث افزایش زاویه گردش و مانور پذیری کامیون می‌شود که می‌تواند به افزایش سرعت جابه‌جایی کامیون و سرعت بارگیری و تخلیه بار شود.

برای آشنایی بیشتر با انواع کامیون‌های کمپرسی پیشنهاد می‌کنیم تا محصولات بخش ماشین آلات عمرانی را در سایت ایران کمپرس مشاهده کنید.

پاسخ بدهید